صفحه خانگی arrow گالری عکس arrow دیدنی های امروز دیدنی های روزانه arrow برنده مدال طلای جایزه معتبر روبرت کاپا

برنده مدال طلای جایزه معتبر روبرت کاپا

پرتال ابرومه بخش گالری عکس آکاایران قسمت دیدنی های امروز دیدنی های روزانه- برنده مدال طلای جایزه معتبر روبرت کاپا
نیکو: صبح زود یکی از روزهای دسامبر 2013، در شهر بوسنگوآ، در 200 مایلی شمال شرق بگوی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی، «مارکوس بلیزدل» عکاس، در حال تهیه خبر از رنج قبیله ای مسلمان، چادرنشین و گله دار بود که مورد هجوم جنگجویان مسیحی حاکم بر منطقه قرار گرفته بودند.

در آن صبح زود؛ یکی از ساکنان مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود. بلیزدل در انتقال او به بیمارستان کمک کرد، اما مرد به جای رفتن به بیمارستان ترجیح داد به نزد خانواده اش برگردد. وقتی او را بازگرداندند، شهر کاملاً تغییر کرده بود. دقت کنید مطلب زیر، حاوی عکس هایی دل خراش است.

بلیزدل در مصاحبه اخیر خود با مجله تایم می گوید: ” در طول این چند سال، من شاهد حملات متعددی در شهرهای مختلف آفریقای مرکزی بودم. اینکه ساکنان این مناطق، از آنچه قرار است اتفاق بیفتد آگاه هستند، بسیار ساده است: خانه ها بسته می شود، کسب و کار از رونق می افتد و حتی یک نفر هم در خیابان ها دیده نمی شود.” وی ادامه می دهد "وقتی تصمیم می گرفتیم با ماشین فرار کنیم، آن وقت بود که حمله ها شروع می شد. صدای شلیک تفنگ ها از همه طرف شنیده می شد.”


صحنه آن روز، به تعبیر بلیزدل «به شدت غمگین» بود؛ در قلب قاره آفریقا و در منطقه ای خشک که قبلاً مستعمره فرانسه بوده است، کشور 4.5 میلیون نفری جمهوری آفریقای مرکزی، شاهد حوادث دل خراشی بود: دو روز متوالی، درگیری خونین بین مسلمانان سِلِکا و جنگجویان مسیحی ضد بالاکا، صدها کشته در پایتخت و تعداد بسیار زیادی در دیگر مناطق کشور به جای گذاشت. میزان درگیری تا حدی بود که دامن گیر جامعه جهانی نیز شد و موجبات ورود نیروهای خارجی برای خاموش کردن آتش خشونت ها را فراهم ساخت. بلیزدل معتقد است: "این یک جنگ مذهبی نیست. بلکه جنگی در راستای فساد، فقر، آشوب و سوء مدیریت است.”


به پاس خدمات حقوق بشری بلیزدل، سیاست جهانی و نشنال جئوگرافیک او را به عنوان برنده مدال طلای روبرت کاپا برگزیدند. برای نخستین بار است که  مدال طلای روبرت کاپا، به یک عکاس تعلق می گیرد که تولید آثارش با تهیه کنندگی مؤسسات غیردولتی است.

این جایزه، نام خود را وام دار «روبرت کاپا»، عکاس مشهور جنگی است که در سال 1954 در هندوچین به روی مین رفت.


برچسب ها:
مدال طلا
.
جایزه
.
روبرت کاپا
.
عکاسی
.مروری برگذشته