صفحه خانگی arrow گالری عکس arrow عکس های طبیعت arrow قورباغه شاخدار؛ حریص‌ترین جاندار زمین!

قورباغه شاخدار؛ حریص‌ترین جاندار زمین!

پرتال ابرومه بخش گالری عکس آکاایران قسمت عکس های طبیعت- قورباغه شاخدار؛ حریص‌ترین جاندار زمین!
باشگاه خبرنگاران: قورباغه شاخدار سورینام که با نام قورباغه شاخدار آمازون نیز شناخته می‌شود، جانداری دوزیست است که در تالاب‌های آب شیرین و برکه‌های سراسر حوزه آبریز آمازون، از برزیل گرفته تا کلمبیا زندگی می‌کند. نخستین نکته‌ای که درباره این قورباغه جلب توجه می‌کند، اندازه آن است. این دوزیست گوشتالو می‌تواند از نظر طولی تا 20 سانتی‌متر رشد کند و به راحتی تمام یک فنجان چای‌خوری را اشغال کند.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، قورباغه‌های شاخدار آمازون قطر شکم زیاد خود را مدیون خوش سلیقگی غذایی خود هستند: این جانور به هیچ غذایی که بتواند آن را ببلعد نه نمی‌گویند. این شکارچیان کمین‌گر خود را زیر گل و لای یا برگ‌ها کف جنگل پنهان می‌کنند، به طوری‌که تنها سرشان بیرون باقی بماند. زمانی‌که هر چیزی کوچک‌تر از اندازه بدن جانور از راه برسد، از درون گل و لای بیرون جهیده و طعمه را یکجا می‌بلعد.

قورباغه‌های شاخدار آمازون شکارچیانی تهاجمی هستند و گاه حرص و ولع آنها به قیمت جانشان تمام می‌شود. در جنگل‌های آمازون قورباغه‌های مرده بسیاری مشاهده شده‌اند، در حالی‌که بقایای طعمه‌ای هضم ناشدنی هنوز از دهان آنها بیرون زده است. اشتهای سیری ناپذیر این جانوران و دهان گشادشان باعث شده است تا در دنیای جانوران خانگی لقب بامزه‌ای به آنها و دیگر قورباغه‌های شاخدار داده شود: قورباغه‌های Pac Man.

قورباغه‌های ماده معمولا بزرگ‌تر از جنس نر هستند؛ اما رنگ‌آمیزی بدن نرها متنوع‌تر است و از سبز تیره تا لیمویی را شامل می‌شود. جنس ماده معمولا بدنی به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد. دانشمندان دقیقا نمی‌دانند زائده شاخ‌مانند بالای چشمان که نام این جانور نیز از آن گرفته شده است به چه درد می‌خورد؛ اما این احتمال وجود دارد که با تقلید شکل ساقه برگ‌ها، به استتار آنها در جنگل کمک می‌کند.

قورباغه شاخدار آمازون گونه:
دوزیست

اندازه:
10 تا 15 سانتی‌متر

وزن:
تا 500 گرم

آیا می‌دانید که:
برخی از روستانشینان آمازون چکمه‌های چرمی موسوم به botas escuerzas می‌پوشند تا حمله‌های قورباغه‌های شاخدار را دفع کنند.

عکس های طبیعت-قورباغه شاخدار؛ حریص‌ترین جاندار زمین!


برچسب ها:
آمازون
.مروری برگذشته