چربی های اُمگا

پرتال ابرومه بخش مقالات سلامت قسمت تغذیه سالم زندگی سالم- چربی های اُمگا

,تغذیه سالم زندگی سالم

چربی های اُمگا

تغذیه سالم زندگی سالم-چربی های اُمگا


یک مطالعه پژوهشی نشان داده است  که مصرف اسیدهای چرب اُمگا -3 ، از بروز بیماری آلزایمر پیشگیری می کند.اسیدهای چرب اُمگا- 3 در ماهی، آجیل و سایر دانه های خوراکی مثل غلات وجود دارد.

بیماری آلزایمر باعث ایجاد فراموشی درافراد مسن می شود، طوریکه اسم خودشان و افراد مورد علاقه اشان را فراموش کرده وقادر به دادن پاسخ مناسب به سایر افراد نخواهند بود.

پژوهشگران طی یک مطالعه تحقیقاتی به 815  فرد سالم بالای 64 سال، پرسشنامه های دریافت غذایی را دادند و به مدت چهار سال این عمل را پیگیری کردند. در این مدت افراد این پرسشنامه ها را پرکرده و میزان دریافت غذایی خود را ثبت می کردند.

131 نفر از این تعداد، دچارعلائم بیماری آلزایمر شدند. این مطالعه نشان داد، افرادیکه حداقل یک باردرهفته ماهی مصرف کرده بودند، در مقایسه با دیگران  که اصلاً ماهی نخورده یا به ندرت مصرف کرده بودند، 60 درصد کمتر در معرض بیماری آلزایمر قرار دارند .

در حقیقت، هر عامل خطری که باعث حملات قلبی  شود ، یک عامل خطر برای بروز بیماری آلزایمر نیز به شمار می آید .

این عوامل خطر شامل موارد زیر است:

1- مصرف کم ِ چربی های اُمگا-3، سبزیجات، ویتامینB12، اسید فولیک و پیریدوکسین.( منابع ویتامینB12: لبنیات، گوشت لخم، ماهی، مرغ و تخم مرغ ؛ منابع اسید فولیک : سبزیجات برگی شکل، حبوبات خشک، جگر، مرغ، غلات غنی شده ؛ منابع پیریدوکسین (B6) : مرغ، ماهی، تخم مرغ و غلات کامل ، می باشد.)

2- دریافت زیاد انرژی و چربی های اشباع

3- ورزش نکردن

4- سیگار کشیدن

5- داشتن اضافه وزن و چاقی

6- داشتن کلسترول بالا

7- دیابت

8- داشتن مقدار بالای آزمایش خونی پروتئین واکنش دهندهC ( Creactive protein)


برچسب ها:مروری برگذشته