تعطیلات گرانقیمت

پرتال ابرومه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت توصیه های سفر- تعطیلات گرانقیمت
,تصادفات جاده ای,توصیه های سفر

تعطیلات گرانقیمت

توصیه های سفر-تعطیلات گرانقیمت

 


آخرین روزهای تعطیلات تابستان با اخبار ناخوشایند تصادف های منجر به فوت همراه بود. تصادف هایی که گفته می شود با فوت هر هموطن، هزینه ای برابر 20 میلیارد ریال را به کشور تحمیل می کند. اینطور که مقامات پلیس راه خبر می دهند، در تعطیلات آخر هفته تابستان، نزدیک به 100 نفر کشته شدند.


 

به عبارت دیگر، تنها معادل سازی ریالی خسارت جانی وارد شده به ایرانیان نشان می دهد در دو روز تعطیلات آخر هفته گذشته، بیش 2 هزار میلیارد ریال خسارت وارد شده، البته در برآورد این آمار، خسارات دیگر مانند معلولان مادام العمر، مجروحان سرپایی، وسایط نقلیه و سایر پیامدهای اقتصادی این تصادفها، وارد نشده است.

بر اساس گزارش رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس تنها در تصادفات پنج شنبه و جمعه گذشته در مجموع 97 کشته و 1150 مجروح شده اند. به گفته سرهنگ رسول ضیاءالدین بی‌توجهی به جلو و انحراف به چپ هر کدام با 24 درصد و تخطی از سرعت مطمئنه با 14 درصد، از مهمترین علل تصادفات رانندگی در روز تعطیلات آخر هفته گذشته هستند.

 

چنین به نظر می رسد از سال 82 به بعد، آژیرهای خطر که برای ناامن ترین جاده های دنیا در ایران به صدا درآمد و هنوز این رتبه در اختیار کشور ما قرار دارد: بیشترین تصادفات جاده ای در جهان.

 

تعطیلات عید فطر

مقامات انتظامی پیش تر درباره میزان خسارات جانی وارده به هموطنان در تعطیلات عید فطر، آمار نگران کننده ای را اعلام کرده بود. بنا به اظهارات سرهنگ ضیاء الدین، در تصادفات روزهای تعطیل عید فطر یعنی پنجشنبه 18 شهریور 44نفر، جمعه 32 نفر و شنبه 33 نفر کشته شدند. جمع این تعداد 109 نفر است و از اظهارات مسئولان پلیس راه چنین بر می آید که ?? نفر از عابرین پیاده نیز در اثر برخورد اتومبیل های درحال گذر جان باخته اند. به عبارت دیگر، تعطیلات گران قیمت عید فطر تنها برای محاسبه کشته شدگان حوادث جاده ای، نزدیک به 140 نفر را ثبت کرده است. یعنی خسارتی برابر با 2 هزار و 800 میلیارد ریال خسارت به کشور وارد شده است.

چنین به نظر می رسد از سال 82 به بعد، آژیرهای خطر که برای ناامن ترین جاده های دنیا در ایران به صدا درآمد و هنوز این رتبه در اختیار کشور ما قرار دارد: بیشترین تصادفات جاده ای در جهان.

 

ترافیک پایان تابستان

آمارهای منتشره از سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد روزهای پایانی تابستان همیشه بیشترین میزان خسارت را برای مسافران زمینی به همراه داشته است. بنابر اطلاعات این سازمان، ماه های مرداد و شهریور هر سال، همیشه رقابت بین بیشترین تعداد تلفات جاده ای را داشته اند. در مردادماه سال گذشته، 2409 نفر در جاده ها جان باختند که ای میزان در مقایسه با تلفات 3240 نفری شهریورماه 85، کاهش محسوسی را نشان می داد. با این حال، روزهای پایانی تابستان هنوز رکورددار خسارت زدن به جان و مال کسانی است که جاده را برای تردد انتخاب کرده اند.

 

معادل سازی ریالی خسارت جانی وارد شده به ایرانیان نشان می دهد در دو روز تعطیلات آخر هفته گذشته، بیش 2 هزار میلیارد ریال خسارت وارد شده، البته در برآورد این آمار، خسارات دیگر مانند معلولان مادام العمر، مجروحان سرپایی، وسایط نقلیه و سایر پیامدهای اقتصادی این تصادفها، وارد نشده است

 

ایمنی، تنها روی تابلو معنی دارد

عدم رعایت ایمنی از سوی رانندگان، اصلی ترین دلیلی است که کارشناسان پلیس راه برای تلفات نجومی جاده ها از آن یاد می کنند. این موضوع را رییس انجمن علوم ایمنی ایران به نحو دیگری بیان کرده است.

به گفته دکتر ناصر الهی، شعار اول ایمنی بعد کار، در حد یک تابلو است و نیاز به فرهنگ سازی دارد که 30 درصد این فرهنگ سازی به نیروهای متخصص و 70 درصد به رسانه‌ها مربوط می‌شود. این مقام مسئول با بیان این که هزینه برآورد شده برای هر فرد کشته شده در حوادث جاده‌ای 2 میلیارد تومان است، می افزاید: "تصادفات و حوادث جاده‌ای به عنوان بیشترین محل هدر رفت سرمایه‌گذاری ناشی از مدیریت نشدن صحیح منابع است."

همچنین دکتر ناصر الهی با بیان این که ایمنی به معنی استاندار زندگی کردن در هر لحظه است، معتقد است ناتوانایی در مدیریت منابع، باعث شده کشور ما از سال 82 به بعد در تلفات ناشی از حوادث جاده‌ای در رتبه اول دنیا قرار گیرد.

کارشناسان می گویند هر حادثه از سه جنبه مهم انسانی، اجتماعی، اقتصادی قابل بررسی است. از جمله حادثه را باید از لحاظ جنبه انسانی، بیماری‌ها و مشکلات خود فرد و اطرافیان، به همراه هزینه‌های درمان و نگهداری از یک فرد معلول یا بیمار محاسبه نمود. در این حالت است که مشهود می شود در بسیاری از تصادفات، وقتی خانواده‌ای سرپرست خود را در حادثه‌ای از دست می‌دهد، مشکلات اجتماعی از جمله فقر، فساد، معضلات اجتماعی و ناامنی خانواده وی را تهدید می‌کند.

به اعتقاد فعالان عرصه ایمنی امروزه دیگر موضوعاتی از جمله نفت و گاز و معدن سرمایه کشورها به شمار نمی‌روند، بلکه این نیروی انسانی است که سرمایه اصلی هر کشور و ضامن پیشرفت را تشکیل می‌دهد و در ایران، هدررفت این سرمایه ها، تنها در حوادث جاده ای به صورت فاجعه باری همچنان ادامه دارد. به گونه ای که می توان گفت با بررسی جنبه اقتصادی یک حادثه، برآورد هزینه‌هایی برابر با هزینه رشد، نگهداری، تحصیل و زندگی در جامعه برای هر فرد کشته شده در تصادفات رانندگی رقمی حدود 2 میلیارد تومان را شامل می شود.

 


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی


برچسب ها:
.مروری برگذشته