ییلاق های استان قزوین

پرتال ابرومه بخش ایران شناسی و ایران گردی قسمت شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران- ییلاق های استان قزوین

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ییلاق های استان قزوین

شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران-ییلاق های استان قزوین

منطقه ییلاقی پیچ بن

این منطقه نسبتاً مرتفع با ارتفاع حدود دو هزار و پانصد متر ، در شمال  شرقی الموت و در جاده معروف " سه هزار" قرار دارد و یکی از زیباترین مسیرهای راهپیمایی قزوین به شمال ایران است . چمنزارهای زیبای این منطقه ییلاقی خوش آب و هوا ، به گردنه مشهور " سلج انبار" با ارتفاع تقریبی سه هزار متر می رسد که بخشی از رشته کوه البرز غربی است و مرز طبیعی استان های قزوین و مازندران محسوب می شود.

دامنه های جنوبی سیالان

دامنه های جنوبی سیالان در شمال شرقی الموت واقع ، و از ییلاق های زیبا و سرسبز استان قزوین است . از " هنیز " -مرتفع ترین و شمالی ترین آبادی این منطقه - هر چه به سمت شمال پیش برویم، هوا خنک تر شده و پوشش گیاهی منطقه تغییر می کند . علاوه بر گیاهان علفی ، این منطقه دارای پوشش درختان سرو کوهی نیز هست که نشانه نزدیکی این منطقه به استان مازنداران و پوشش گیاهی جنگلی آن است.

این ییلاق در شمال به گردنه سیالان با ارتفاع تقریبی چهار هزار متر منتهی می شود که مرز طبیعی استان های قزوین  و مازندران به حساب می آید .

تارم

تارم بین قزوین و دیلمان قرار دارد و به دو بخش علیا و سفلی تقسیم می شود. تارم سفلی از شمال ، شمال شرق و شمال غرب به دیلمان ، ازغرب به زنجان ، از جنوب شرق و شرق به قزوین و از جنوب و جنوب غرب به  تاکستان محدود می شود. این بخش به دلیل هم مرز بودن با استان سرسبز گیلان دارای آب و هوای بسیار فرح بخش است . مهم ترین ییلاقات این منطقه عبارت اند از:ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان .

برخی از مناطق دیدنی تارم سفلی عبارت اند از:

-        قلعه سمیران ، فردوس ،  و کلیسای آلتین کش

-   دره های عمیق و زیبای کلج سنگان سنگاور، قوچی و ... و نیز ارتفاعات شاما دشت دارای چشمه های متعدد و آب بسیار گوارا.

-   رودخانه های قزل اوزن و شاهرود در مرز شمال منطقه . همچنین سد سفید رود که برای برگزاری ورزش های قایقرانی ، تند آبی و ماهیگیری بسیار مناسب است .

-        امامزاده یحیی واقع در کمررود.

-   آب انبارها از دیگر بناهای جالب در این منطقه است که در گذشته توسط ساکنان منطقه جهت تأمین آب شرب انسان و دام به خصوص برای فصول خشکسالی ساخته شده اند .

-   صخره های عظیم در بند کلج از جمله مکان های حیرت انگیز و جالب این منطقه است که با بررسی و شناسایی جامع تر می تواند یکی از مکان های مناسب ورزش صخره نوردی استان باشد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ییلاق های استان قزوین

روستای آتان

این روستا با حدود دویست خانوار جمعیت ، در دامنه کوه " هودگان " قرار دارد . بنای خانه های این روستا به گونه ای است که پشت بام هر خانه ، ایوان خانه بالایی است و از این نظر شباهت زیادی به شهر ماسوله استان گیلان دارد . شغل اصلی روستاییان آن، زراعت و گله داری و زبان و گویش رایج آنها فارسی و تاتی است .

دره اندج رود

یکی از زیبا ترین و سرسبزترین دره های استان قزوین دره اندج رود است . این دره در منطقه " الموت " قرار دارد و از ارتفاعات کوه " خرم ور" شروع  و به روستا ی " شهرک " ختم می شود .

این منطقه به لحاظ قابلیت های زیست محیطی ، وجود غارهای طبیعی و نوع بافت کوه های آن ، همیشه برای سکونت انسان مناسب بوده است . نام این دره و رود آن برگرفته ازعنوان روستایی بزرگ به همین نام در انتهای این دره است  وجود رودخانه و چشمه های فراوان در این منطقه سبب آبادی روستا ، ایجاد مزارع برنج و باغات میوه شده است . در مسیر رودخانه ، روستاهای صایین کلایه ، ملا کلایه ، کندانسر و اندج  قرار دارند. در حاشیه رودخانه ، ما بین روستاهای ملا کلایه و کندانسر ، بقایایی از روستاهای پیش از اسلام وجود دارد که با استفاده از سنگ های کوچک و بزرگ رودخانه ای ساخته شده بودند. در طول دره اندج و مسیر رودخانه ، چند غار طبیعی دیده می شود که از نظرموقعیت جغرافیایی و شرایط زیست محیطی به نظر می رسد در گذشته محل سکونت انسان بوده است. وجود حیوانات وحشی قابل شکار از جمله کل ، بز و خوک های وحشی احتمال زیست انسان را در این منطقه بیشتر می کند.

دره نینه رود

این دره در نزدیکی روستاهای " هیر " و " ویار" واقع ، و با رود پر آبی که در آن جاری است ، یکی از مناطق ییلاقی و زیبای " رودبار شهرستان " محسوب می شود.

دره نینه رود پر از فندق زارهای سرسبز است و قسمت های شمالی و مرتفع آن دارای مراتع خوش آب وهوا است . این دره در میان کوه های " خرمدشت " و" گونه گول " قرار دارد و در تابستان پر از ریواس های درشت و آبدار است. یکی از قدیمی ترین مسیرهای آمد و شد بین گیلان و قزوین از این دره می گذرد که  بخش هایی از راه ِ سنگفرش آن هنوز سالم  مانده است .

کتاب میراث فرهنگی استان قزوین

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش - سایت تبیان

 


برچسب ها:مروری برگذشته